تایپ A ویزای شنگن:

تایپ A ویزای شنگن که به ویزای ترانزیت نیز مشهور است؛ ویزایی است که به دارنده ی ساکن کشور های غیر شنگن این  اجازه را میدهد؛ تا برای سوار شدن هواپیما در فرودگاه یکی از کشورهای عضو شنگن منتظر بمانند. برای دارنده ی تایپ A ویزای شنگن، ورود به کشورهای عضو منطقه ی شنگن غیر قانونی تلقی میشود.

​تایپ B  ویزای شنگن:

تایپ B ویزای شنگن، در واقع متعلق به اقامت های زیر 5 روز است. که به دارنده ی آن اجازه می دهد تا 5 روز در منطقه ی شنگن رفت و آمد داشته باشد. البته این ویزا با تایپ C ویزای شنگن ادغام شده است و عنوان آن به تایپ C ویزای شنگن همراه محدودیت جابه جایی، تبدیل شده است. ​​​​​​​
​​​​​​​​
تایپ  C ویزای شنگن:

تایپ C ویزای شنگن، ویزای اقامت کوتاه مدت، در منطقه ی شنگن است. این ویزا به دارنده ی خود اجازه ی اقامت در منطقه ی شنگن را در کمتر از 90 روز در طول یک دوره ی 180 روزه میدهد.نوع دیگر این ویزا، همان تایپ B ویزای شنگن به همراه محدودیت در جابه جایی فرد است؛ که در بخش قبلی به بررسی آن پرداختیم. تایپ C ویزای شنگن معمول ترین ویزا، بین انواع ویزای شنگن میباشد. این ویزا انواعی دارد که به بررسی آن میپردازیم:

یکبار ورود: این ویزا به دارنده ی خود اجازه میدهد تنها یکبار به منطقه ی شنگن ورود کند با این ویزا، هنگامی که برای دومین بار از منطقه شنگن خارج می شوید؛ دیگر حق بازگشت به منطقه ی شنگن را نخواهید داشت؛ حتی اگر تمام روزهایی که مجاز به ماندن در آن کشور هستید؛ را نگذارنده باشید. به طور مثال اگر ویزای فردی یکبار ورود باشد و او برای ورود از این ویزا استفاده کرده باشد؛ اما به دلیلی مجبور به بازگشت به کشور خود شده باشد؛ او اجازه ی ورود دوباره به خاک کشورهای شنگن را نخواهد داشت.

دوبار ورود: این نوع ویزا، به دارنده ی خود، اجازه ی دوبار ورود، به خاک کشورهای شنگن را می دهد. 

چندبار ورود (مولتی): این نوع ویزا، به دارنده ی خود، اجازه ی ورود بیش از دوبار را به خاک کشورهای شنگن می دهد.

همچنین، با توجه به تعداد دفعات سفر به منطقه شنگن، می توانید یکی از انواع ویزای چند بار ورود را درخواست و اخذ کنید:
>ویزای چند بار ورود 1 ساله
>ویزای چند بار ورود 3 ساله
>ویزای چند بار ورود 5 ساله 

​​​​​​​​
ویزای چند بار ورود 1 ساله

در صورتی که به منطقه شنگن زیاد سفر کرده باشید و حداقل یک ویزای دوبار ورود شنگن دریافت کرده باشید؛ می توانید این ویزا را اخذ کنید. هنگامی که برای این ویزا درخواست می کنید، باید اثبات کنید که یک مسافر معمولی هستید و دلیل احتیاجتان به این ویزا را نیز باید اعلام کنید.
ویزای 1 ساله این حق را برای شما فراهم می کند؛ که هر زمان که می خواهید؛ وارد منطقه شنگن شوید. به شرط آن که بیش از 90 روز در منطقه شنگن باقی نمانید. 

ویزای چند بار ورود 3 ساله

ویزای 3 ساله، این حق را به دارنده خود می دهد؛ تا در مدت زمان سه سال وارد منطقه شنگن شود. حتی در این حالت نیز دارنده ویزا اجازه ماندن بیش از 90 روز در یک دوره 180 روزه را ندارد.
هنگامی که متقاضی ویزای چند بار ورود 3 ساله می شوید؛ باید شواهدی ارائه دهید که نشان می دهد حداقل در یکی از کشورهای شنگن به طور مکرر سفر کرده اید. همچنین شما باید توضیح دهید واثبات کنید که چرا به ویزای با اعتبار 3 سال نیاز دارید.
​​​​​​​​
ویزای چند بار ورود 5 ساله

به افرادی اعطا می شود؛ که سفر زیادی به منطقه شنگن به خصوص برای تجارت انجام می دهند. این ویزا به شما اجازه می دهد تا 5 سال به 26 کشور اروپا وارد شوید. (اما در این شرایط نیز اجازه ندارید بیش از 90 روز در یک دوره 180 روزه در اروپا بمانید).
شما نیاز دارید که اثبات کنید به طور مکرر به کشور مورد نظر سفر می کنید و نیاز است که حتما دلیل این سفر را نیز بیان کنید. علاوه بر این، شما باید شواهدی را نشان دهید؛ که بیانگر این سوال باشد؛ که چرا دریافت ویزای چند بار ورود 5 ساله برای شما الزامی می باشد. 

تایپ D ویزای شینگن:

تایپ  D ویزای شنگن یا ویزای ملی اقامت طولانی مدت شنگن به دارنده ی خود اجازه می دهد برای کار، تحصیل و زندگی در مدتی بیش از 90 روز در منطقه ی شنگن سکونت داشته باشد. 

برای آشنایی با نحوه اخذ وقت سفارت شنگن اینجا را کلیک کنید.

همچنین می توانید جهت آگاهی از مدارک و فرم های مورد نیاز سفارت های شنگن فایل زیر را دانلود کنید.

​​​​​​​

ویزای شنگن

دانلود فرم های شنگن
ویزای شنگن آتوسا پرواز پارس