جزیره قشم

جزیره قشم یکی از جزیره های استان هرمزگان است که به عنوان بزرگترین جزیره ایران و خلیج فارس در تنگه هرمز قرار دارد.

این جزیره در جنوب بندر عباس قرار گرفته است که از شرق به جزیره لارک ، از جنوب به جزیره هنگام و از جنوب غربی به جزیره های ابو موسی و تنب بزرگ و تنب کوچک محدود می شود.

 

جزیره قشم روی نقشه مجله آتوسا پرواز

 

مدت زمان سفر زمینی تا بندر عباس حدود 14 ساعت و با قطار حدود 19 ساعت می باشد که از آنجا می توانید با لنج ، شناور یا کشتی های مسافربری کوچک با طی مسافتی حدود 30 کیلومتر (فاصله بین بندر عباس تا قشم) 1 ساعت بعد به جزیره قشم برسید.

مدت زمان سفر هوایی به قشم حدود 1 ساعت و 30 دقیقه می باشد و در حال حاضر خطوط هوایی زیادی در این مسیر فعالیت می کنند که از مهم ترین آن ها می توان به هواپیمایی ایران ایر و قشم ایر اشاره کرد.

 

قشم ایر مجله آتوسا پرواز

 

بهترین زمان سفر به جزیره قشم ، ماه های دی و بهمن است که دمای هوای جزیره بین 16 تا 30 درجه می باشد.

از نقاط دیدنی این جزیره می توان به بازارها ، جنگل حرا ، غارهای خربس ، تنگه چاهکوه ، دره ستاره ها ، جزایر ناز و سیمین ، غار نمکدان و ژئوپارک قشم اشاره کرد.

 

جنگل حرا

جنگل حرا مجله آتوسا پرواز

جنگل حرا (مانگرو) در زمره میراث طبیعی کشور به حساب می آید.

این جنگل در شمال غرب جزیره قشم قرار دارد و جزو یکی از ذخیره گاههای زیست کره ایران است ، درختان جنگل حرا زمان جزر دریا از آب بیرون می آیند و با مد دریا تا نیمه در آب فرو می روند.

این جنگل به دلیل شرایط اکولوژی مناسب ، زیستگاه پرندگان مهاجر مناطق گرمسیری است.

درختان حرا ارتفاعی بین 3 تا 6 متر دارند که با دفع نمک آب ، بخش شیرین آن را جذب می کنند از این رو به تصفیه خانه طبیعی معروفند.

 

غار نمکدان قشم

غار نمکدان قشم مجله آتوسا پرواز

طولانی ترین غار نمکی جهان با طول حدود 6.4 کیلومتر است که در فاصله 100 کیلومتری  از قشم واقع شده و قدمت نمک های آن به بیش از 570 سال می رسد.

 

تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه مجله آتوسا پرواز

این تنگه در 70 کیلومتری قشم واقع شده ، حفره ها و شیارهای این تنگه که در دیواره هایی به ارتفاع 100 متر ایجاد شده در اثر باد و بارش های سیل آسا می باشد.

 

دره ستارگان

دره ستارگان قشم مجله آتوسا پرواز

از پر طرفدار ترین ژئوسایت ها در ژئو پارک قشم است که مردم محلی به آن " استاله کفته " یا "استار افتیده" به معنای "ستاره افتاده" می گویند ، بومی ها معتقدند برخورد یک شهاب سنگ باعث به وجود آمدن این مکان شده است.

 

به دلیل بازار پر رونق و ورود کالاهای بسیار مهم از کشورهای حاشیه خلیج فارس به این جزیره ، وجود بنادر مهم و بنادر اختصاصی بسیار مهم هستند.

بدون بازدید اماکن دیدنی درگهان از قشم خارج نشوید ، درگهان با داشتن مراکز و بازارهای خرید فراوان ، بهشتی برای دوست داران خرید محسوب می شود.

 

گفتنی است از غذاهای معروف جزیره قشم می توان به ماهی برشته ، برنج دیشو و کلمبا اشاره کرد.