مجموعه تاریخی بازار تبریز

بازار تبریز مجله آتوسا پرواز

یازدهمین اثر ثبت شده ایران در یونسکو مجموعه تاریخی بازار تبریز است که بزرگترین و مهم ترین بازار سرپوشیده در سطح جهان به شمار می رود. این بازار با مساحتی حدود یک کیلومتر مربع بزرگترین بازار سرپوشیده جهان است.

بازار تبریز در سال 1354 خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و در سال 2010 میلادی نیز این مجموعه به عنوان یکی از میراث جهانی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

از آنجا که شهر تبریز بر سر راه جاده ابریشم و گذر روزانه هزاران کاروان از کشورهای مختلف آسیایی ، آفریقایی و اروپایی قرار گرفته ، این شهر و بازار آن از رونق بسیار خوبی برخوردار بوده است.

بسیاری از گردشگران و جهانگردان نظیر ابن بطوطه ، مارکوپولو ، اولیای چلبی ، یاقوت حموی ، گاسپاردروویل و غیره از رونق بازار تبریز تمجید کرده اند.

این بازار با داشتن حدود 5500 باب حجره ، مغازه و فروشگاه ، 40 گونه شغل ، 35 باب سرا ، 25 باب تیمچه ، 30 باب مسجد ، 20 باب راسته و راسته بازار ، 11 باب دالان ، 5 باب حمام و 12 باب مدرسه به عنوان اصلی ترین مرکز داد و ستد مردم تبریز و ایران شناخته می شود.

بازار تبریز با کوچه پس کوچه های متعدد و پیچ در پیچ که سال ها تاریخ و خاطره در خود جای داده با دیوارهای آجری قدیمی ، درهای چوبی قهوه ای  ، مردمان مهربان ، بافت سنتی و قدمت طولانی گردشگران زیادی را در طول سال به شهر تبریز می کشاند.

متاسفانه در سال 98 شمسی بخشی از این بازار با آتش سوزی فروریخت و خسارت جانی و مالی زیادی به همراه داشت.